MASECZKA last minute

wpis w: czas wolny, moda i styl, Zdrowie i uroda | 0

Nosić, nie nosić? Do niedawana rozbrzmiewały rozterki. Decyzja zapadła odgórnie, a wszelkie wątpliwości niejako zostały rozwiane. Wyboru nie mamy. Trzeba nosić.

Na potrzeby rodziny stworzyłam szablony na całkiem zgrabne maseczki. Szablon jest w dwóch rozmiarach S/M i M/L. Postanowiłam się z Wami nim podzielić, może będziecie mieli ochotę uszyć taką samemu w domu. Poniżej krótka instrukcja.

Potrzebujemy:

  • tkanina wierzchnia (można ją podkleić klejonka lub flizeliną)
  • tkanina spodnia
  • gumeczki (ok 40 cm na jedną maskę)
  • nożyczki
  • szpilki
  • nici

Do dzieła:

Pobierz, wydrukuj i wytnij szablon. Szablon ma już uwzględnione zapasy na szwy (możesz szyć na 1 cm lub 0,8 cm), Przygotuj tkaninę wierzchnią (możesz ją podkleić klejonką lub flizeliną- przyda się ten zabieg jeśli tkanina jest wyjątkowo cienka). Tkanina spodnia może być taka sama jak wierzchnia lub w zupełnie inny kontrastowy wzór. Wszystko zależy od Ciebie ( ja użyłam surówki bawełnianej- taką akurat miałam w domu).

Szablony połóż na tkaninach (możesz przypiąć szpileczkami, żeby nie migrowały). Z tkaniny wierzchniej wykrawamy pełnowymiarową formę. Przed położeniem na spodnią tkaninę formę złóż wzdłuż przerywanej linii (wielkość spodniej maseczki powinna być mniejsza) i wytnij.

Zszyj maseczkę wzdłuż zaokrąglonej krawędzi. Brzegi możesz ponacinać, żeby lepiej się układały lub ściąć (zmniejszyć zapas na szew).

Rozkładamy szew i stebnujemy po wierzchu (to samo robimy ze spodnią częścią).

Zaginamy i zaprasowujemy jeden boczny brzeg maseczki- spodniej (tam będzie wlot do kieszonki gdzie umieścimy chusteczkę higieniczną jako filtr. Pory bawełny są zbyt szerokie i nie chronią wystarczająco. Umieszczając „filtr” zwiększamy skuteczność maseczki), zszywamy. Górny i dolny brzeg maseczki delikatnie (ok 2-3 mm z każdej strony) ścinamy, aby spodnia część była nieco mniejsza od wierzchniej i nie wystawała nam po zszyciu.

Górny i dolny brzeg maseczki spinamy szpilkami i zszywamy . Ostrożnie, nie do końca. Zatrzymaj się przed początkiem szwa kieszonki (2 foto). Przewracamy na prawą stronę i prasujemy.

Zaginamy i zaprasowujemy boczny brzeg i chowamy go pod wlot kieszonki (właśnie tam gdzie się zatrzymaliśmy poprzednio. Zszywamy wzdłuż, ale TYLKO tkaninę wierzchnią (żeby przez przypadek nie zszyć kieszonki ;)) Stebnujemy maseczkę na górnym i dolnym brzegu, tylko UWAGA tak, żeby nie przeszyć tunelów które zrobiliśmy na gumki.

Zaginamy i zaprasowujemy drugi boczny brzeg, zszywamy.

Już prawie koniec 🙂 Wsuwamy gumki w powstałe tunele.

Jeżeli będziecie używać okrągłej gumki (ją nieco trudniej się szyję) można złapać szpilką i zszyć kilka razy w miejscu (ja użyłam zygzaka).

do kieszonki wkładamy chusteczkę, albo kawałek ręcznika papierowego jako filtr (ilość warstw wg uznania).

Gotowe! 🙂

Maseczka może zmniejszyć ryzyko zakażenia, chroni twarz i usta przed dotykaniem jej rękami. Pamiętaj, żeby po każdym użyciu przeprać maseczkę w ciepłej wodzie z mydłem.

Jak Wam poszło? Sukces? Super! To teraz wrzucaj foto na insta z tagiem @ivy.style żebym i ja mogła podziwiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *