STABILIZACJA w czasach zarazy CZAKRA PODSTAWY

wpis w: czas wolny, Dla duch, Zdrowie i uroda | 0

Znaleźliśmy się w trudnym czasie. Zwłaszcza pokolenia, które nigdy wcześniej nie dotknął żaden globalny kryzys. Wiele z nas ma problem z radzeniem sobie z lękiem, niepewnością, brakiem  stabilizacji. Szczerze mówiąc, nie wiem jak sobie z tym do końca radzić. Natomiast wiem jedno, medytacja, praca z czakrami i odnajdywanie ich równowagi pomoże, ukoi nerwy i wpłynie pozytywnie na Twoje życie.

Czakra podstawy = Czakra korzenia MULADAHARA

Muladahara znajduje się u podstawy kręgosłupa, ma piękny ognisto czerwony kolor, który symbolizuje energetyczne jądro naszej planety. Z lekką doza nieśmiałości, jednak odważę się powiedzieć, że jest korzeniem naszego istnienia. To właśnie ona łączy nasze ciała z Ziemia. Na jej fundamentach budujemy szczęśliwe życie. Dlatego pamiętaj : jeśli czakra korzenia jest w nierównowadze, energia nie może swobodnie przepływać na poziom kolejnych czakr. Czakrę podstawy można porównać do korzenia drzewa, jeśli korzenie będą słabe, drzewo także będzie wątłe i słabe, jeśli zaś korzeń jest mocny korona drzewa zachwyca swoim pięknem i obfitością.

Za co odpowiada?

Energię do naszego ciała pobieramy z Ziemi za pomocą malutkich czakr podeszwowych i czakry podstawy, które otwiera się do dołu. Odpowiada za akceptacje swojego ciała, zaufanie do świata,  witalność, poczucie bezpieczeństwa, chęć przeżycia, strefę materialną, przebieg kariery. 

W strefie zdrowia fizycznego odpowiada za właściwą pracę systemu immunologicznego, układ mięśniowy, kostny, jelito grube, układ wydalania, stopy inogi, układ krwiotwórczy, nadnercza i narządy wewnętrzne.

Jak możemy zdiagnozować kondycję naszej czakry podstawy? Wystarczy tylko, (ale uwaga, róbmy to z dużą uwagą) obserwować nasze ciało sygnały które wysyła, przyglądnąć się naszemu zachowaniu, emocjom i być ze sobą bezwzględnie szczerym.

Zaburzona

Przepływ energii przez czakrę jest zaburzony jeśli boisz się życia, lękasz się o zdrowie, ciągle potrzebujesz wsparcia emocjonalnego, masz skłonności autodestrukcyjne i niską samoocenę. Straciłeś poczucie bezpieczeństwa, bywa że uciekasz w świat marzeń. Życie jest dla Ciebie pasmem porażek i walką o przetrwanie. Wzrasta w Tobie bezsilność. Twoje myśli krążą wokół pieniędzy, dóbr materialnych, chęci posiadania, bywa że do tego stopnia, że nie możesz skupić się na niczym innym. To, czego pragniesz, musisz natychmiast mieć, bez względu na skutki. Twoje działanie jest skierowane przede wszystkim na zaspokajanie własnych potrzeb. Nieświadomie nie dostrzegasz lub pomijasz potrzeby innych. Trudno przychodzi ci otwarcie coś dawać lub przyjmować.
Ziemia nie jest dla ciebie niczym więcej niż miejscem, które trzeba wyeksploatować, tak aby zapewnić dostatni byt ludziom. Takie aktualnie obserwujemy zjawiska wyniszczające naturalną równowagę i energię Ziemi. Jest to niestety świadectwo o nierównowadze w czakrze korzenia u dużej ilości żyjących ludzi.

Zdrowa

Jeśli Twoja czakra korzenia pracuje harmonijna, masz poczucie bezpieczeństwa, spokoju i pewności. Odczuwasz silny związek z Ziemią. Ufasz swojemu żuciu i kroczysz w przekonaniu, że dostajesz wszystko, czego potrzebujesz, a to wszystko przyjmujesz z wdzięcznością. Masz poczucie, że Twoje życie jest dobre, a Ty możesz z łatwością osiągać sukces. Cieszy się dużymi pokładami energii, nie masz problemów z realizacją swoich celów, Czujesz się kochany, lubiany i wartościowy,

Uzdrawianie

Jeśli dostrzegasz zaburzenia w pracy swojej czakry, w pierwszej kolejności zastanów się czego potrzebujesz do poczucia bezpieczeństwa. Przeprowadź wnikliwa, świadomą analizę samego siebie. Porozmawiaj ze sobą i bądź naprawdę szczery. Każdy człowiek potrzebuje czegoś innego i na różnym poziomie. Przyjrzyj się własnym potrzebom, odpowiedz sobie ile Ty potrzebujesz. Być może okaże się, że już dawno, to masz. A Ty na siłę próbujesz dostosować się do życia i potrzeb innych.

Czakra korzenia ma ścisły związek z ziemią, warto zadbać o kontakt z przyrodą. Spacery po lesie, bieganie boso po trawie czy po prostu siedzenie na ziemi pobudzi nasza więź z naturą. Możesz przytulać czy dotykać drzew (one maja masę energii, w szczególności dęby), oglądać wschody i zachody słońca. Doładować, czy oczyścić czakrę można na wiele sposobów:

– AFIRMACJA

To świetnym narzędziem do pracy z czakrami, które polega na wielokrotnym powtarzaniu i wierze w słowa. Jej celem jest dodanie nam pewności siebie i stabilności. Dzięki powtarzaniu słów ulegamy autosugestii, a nasz stan duchowy ulega poprawie. Możesz powtarzać je po medytacji i w trakcie dnia. Z jedną afirmacją powinno się pracować minimum 21 dni. Moje afirmację to (Ty możesz oczywiście stworzyć swoje ♥) ;

 • Wszystko to, co potrzebuję już mam
 • Wszystko co się dzieje, jest dobre dla mnie
 • Jestem bezpieczny wszędzie gdzie przebywam
– MEDYTACJA

Medytacja skupiająca się na pracy z czakrami, nie różni się za bardzo od klasycznej medytacji. W tym wypadku istotne jest poświęcenie uwagi na rejonach skupiających energię.

 • Usiądź wygodnie z prostym kręgosłupem, rozluźnij mięśnie. Zamknij oczy i zacznij oddychać głęboko przez nos nie oddzielając wdechu od wydechu. Poczuj relaks i swoje ciało. Spróbuj oczyścić myśli. Jeśli jakieś będą przebiegać przez głowę, puść je…nie zatrzymuj się na nich…
 • Skieruj uwagę do miejsca gdzie znajduje się czakra korzenie
 • Wyobrażaj sobie czerwone światło wirujące u podstaw kręgosłupa. Oddychaj. Zostań w tej pozycji przez kilka chwil (do momentu kiedy poczujesz satysfakcję). Weź głęboki oddech przez nos i pozwól wrócić oddechowi do normalnego rytmu. Wróć do miejsca gdzie siedzisz. Zrelaksuj się.
– JOGA

Pozycje Jogi , które najlepiej wspomagają czakrę podstawy to będą asany uziemiające:

 • Utkatasana – Krzesełko,
 • Virasana – Bohater,
 • Setu Bandha Sarvangasana- Pozycja Mostu,
 • Dandasana- Siad prosty,
 • Tadasana- wariant klasyczny,
 • Virabhadrasana -Wojownik II,
 • Malasana – Pozycja Girlandy.
 • Vrksasana- Pozycja drzewa
– AROMATERAPIA

Jedna z moich ulubionych metod ♥, Zwłaszcza, że przyjemny zapach panoszy się po całym mieszkaniu dodając mu przytulności. Idealnie sprawdzają się naturalne olejki eteryczne lub kadzidełka. Zapachy pozytywnie wpływające na czakrę korzenia:

 • Cedr
 • Goździk
 • Eukaliptus
 • Paczula
 • Cynamon
 • Piżmo
MUZYKOTERAPIA

Wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Na czakry także pozytywnie wpływa. Dźwięki natury ukoją czakrę i przeniosą nas w świat bardziej dziki. Znakomitym wyborem będzie też muzyka etniczna i manta Lam (wymawiana jako lamng).

– KAMIENIE

Moje ukochane kamienie ♥. Kamienie skupiają w sobie energię, która uwalniają poprzez kontakt z ciałem. Można przemycić je do swojego życia na wiele sposobów np. w biżuterii i mieć je zawsze przy sobie, czy bryłkach i sięgać po nie w razie potrzeby i chęci.

 • Agat: Kamień równowagi. Pomaga rozwiewać negatywne emocje i harmonizuje nasze pole magnetyczne. Dodaje pewności siebie, oddala troski i niepokoje. Pobudza szacunek dla własnego ciała i działa pozytywnie na organy rozrodcze.
 • Hematyt: zwany też Krwawnikiem. Jest kamieniem sił witalnych. Ogrzewa organizm i dodaje mu energii.  Wspomaga również produkcję krwi i wzrost komórek.
 • Czerwony jaspis: Kamień antystresowy. Pomaga się uspokoić, a jednocześnie konfrontuje ze swoimi lękami. Nawołuje do pracy nad sobą. pomaga postawić nowe granice, aby w życiu wszystko co przez nas przechodzi było w zgodzie z nami.  Uczy bezinteresowności i skromności.
 • Granat: kamień silnie aktywujący pasję do życia. Przekazuję siłę woli, zaufanie do samego siebie i sukces. Wspomaga pracę organów, przynosi zdrowie. Pomaga odrywać się od niezdrowych relacji, nałogów, depresji, złych przyzwyczajeń.
 • Czerwony koral: kamień żywej energii i siły. Symbolizuje radość życia i pomaga dostrzegać jego dobre strony. Działa pobudzająco i ożywiająco. Daje poczucie stabilności.
 • Rubin: silnie energetyzujący kamień. Działa na wielu płaszczyznach, począwszy od poprawy wiary w siebie, odwagi i chęci do życia. Pomaga w odnalezieniu pasji, przyjaźnie i miłości. Przywraca harmonie między miłością cielesna a duchową. Rubin jest także kamieniem opiekuńczym.
– KOLOR

Pierwszą czakrę pobudzana kolor czerwony, ociepla i ożywia, daje witalność, siłę życiową i odwagę. Możesz przemycić ten kolor do swojej garderoby i do wystroju wnętrza 🙂

– JEDZENIE

Dodatkowo czakrę można pobudzić  czerwonymi produktami spożywczymi. Takim jak: pomidory, papryka, fasola, truskawki czy czereśnie. Czerwone jedzenie automatycznie wpływa na czakrę podstawy z uwagi na jej połączenie z tym kolorem. Równocześnie pomocne mogą okazać się warzywa rosnące w ziemi np. ziemniaki, marchew, rzodkiew czy cebula. Mogą one przekazać nam energię którą obdarowała je natura przez wzrost w glebie.

Wydawać się może, że nie jest to lekarstwo na całe zło… A jednak, może diametralnie wpłynąć na nasz samopoczucie i życie. Jest to dobry kierunek by budować swój idealny świat. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że od kiedy zaczęłam medytować i pracować z czakrami moje życie nabrało barw. Jestem najzwyklej w świecie szczęśliwsza. Dlatego dzielę się z Wami tym doświadczeniem i zachęcam. Cena jest niebywale niska (wykrojenie 15 min dziennie) w porównaniu do efektu, który wypracujesz. .

Oczywiście daj znać jak Ci pójdzie ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *